ثبت شعبه شرکت خارجی به چه صورت است :

براساس ماده ۲ آیین نامه اجرایی ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی، شعبه شرکت خارجی واحد حلی تابع شرکت محلی (مادر) است که مستقیماً به وسیله نمایده یا نمایندگان خود موضوع و وظایف اصلی شرکت اصلی را در ایران انجام می‏دهند.
فعالیت شعبه در ایران تحت نام و با مسئولیت شرکت اصلی (مادر) خواهد بود. بنابراین کلیه وظایف و مسئولیت های قانونی در ایران بر عهده شرکت اصلی خارجی می باشد و در صورت لزوم پاسخگو آن خواهد بود.
شعبه شرکت خارجی علاوه بر تکالیف مرتبط به رعایت الزامات ثبت شعبه، دارای تکالیف دیگر از جمله انحلال شعبه شرکت در صورت لغو مجوز فعالیت از سوی مراجع ذی صلاح و ارائه گزارش سالانه شرکت اصلی مشتمل بر گزارش های مالی حسابرسی شده توسط حسابرسان مستقل مقیم در کشور به دستگاه ذی ربط و ارائه گزارش فعالیت شعبه یا نمایندگی در ایران همراه با صورت های مالی حسابرسی شده ظرف چهار ماه پس از پایان سال مالی به دستگاه ذی ربط برابر ماده ۱۸ آیین نامه و همچنین اداره امور شعبه یا نمایندگی توسط یک یا چند شخص حقیقی مقیم ایران می باشد.
البته موضوع اعلام انحلال به موجب لغو مجوز با روح قانو نتشویق سرمایه گذاری خارجی متفاوت بوده و لذا به نظر می رسد جهت جذب سرمایه گذران خارجی، تسهیلات ویژهای در این خصوص می‏بایستی در نظر گرفته شود نه این که به جای حمایت از سرمایه گذاری، هر زمان که دولت و یا نهادهای حاکمیتی تشخیص دهد، فعالیت شعبه خارجی در ایران متوقف گردد.

بیشتر بخوانید : ثبت شرکت حمل و نقل

ثبت شعبه شرکت خارجی

اسناد و مدارک موردنیاز برای ثبت شعبه شرکت خارجی به شرح ذیل می باشد:

تکمیل فرم تقاضانامه ثبت شعبه شرکت خارجی: از سوی نماینده عمده شرکت خارجی تقاضنامه مخصوص و مربوط به ثبت شعب خارجی با لحاظ نام کامل شرکت خارجی به لاتین و فارسی، نوع، مرکزاصلی و نشانی صحیح آن و تابعیت شرکت خارجی، مقدار سرمایه با قید ارز رایج کشور شرکت مادر و تقویم شده آن به ریال، محل ثبت شرکت مطابق قوانین کشور اصلی خود، تاریخ ثبت شرکت خارجی به صورت میلادی و شمسی، مقام صلاحیتدار ثبت شرکت خارجی، ذکر این موضوع که شرکت خارج در ایران به چه نوع امر صنعتی یا تجارتی یا مالی مبادرت می نماید، محل فعالیت شعب شرکت خارجی در ایران، نام و نشانی مدیر / نماینده شرکت در ایران، نام و نشانی شخص یا اشخاصی که در ایران صلاحیت دریافت کلیه ابلاغات مربوطه به شرکت را دارند، شماره و تاریخ اختیارنامه و یا قرارداد نمایندگی که دارندگان حق امضا از طرف شرکت را مشخص کرده باشد و تارخی درخواست و امضاء مدیر یا نماینده عمده درج گردد.

بیشتر بخوانید!
چگونگی دریافت کد فراگیر-کد فراگیر

موسسه حقوقی های ثبت با بیش از ۱۰ سال سابقه کاری با افتخار کنار شما عزیزان میباشد .

نحوه ثبت نام و ارائه درخواست :

در زمان ارائه درخواست از طریق سامانه جامع ثبت شرکت ها در قسمت اشخاص می بایست نسبت به درج کد فراگیر ملی در خصوص اشخاص خارجی و سایر اطلاعات اقدام گردد. کد فراگیر اتباع خارجی از طریق سایت های مختلف از جمله سایت سازمان امور مالیاتی به آدرس www.tax.gov.ir قابل پیگیری و وصول بوده و متضمن شماره کد فراگیر اتباع خارجی می باشد.
درخواست کتبی شرکت مادر خارجی مبنی بر فعالیت براساس رفتار متقابل و ایجاد شعبه در ایران.
اساسنامه، آگهی تأسیس و آخرین تغییرات ثبت شده و اختیارنامه نماینده یا نمایندگان شرکت خارجی که اصل مدارک فوق بایستی به تأیید سفارت، نمایندگی یا کنسولگری ایران در آن کشور رسیده و نیز یک نسخه ترجمه رسمی مدارک فوق که بایستی توسط مترجمان رسمی ترجمه شده و به تأیید اداره اسناد و امور مترجمان رسمی (فنی) قوه قضاییه رسیده باشد.

گزارش توجیهی به چه صورت است ؟

گزارش توجیهی مدیر شعبه در ایران که بایستی حاوی اطلاعات از جمله اطلاعات مربوط به فعالیت های شرکت تبیین دلایل و ضرورت تأسیس شعبه در ایران، تبیین نوع و حدود اختیارات و محل فعالیت شعبه، برآورد نیروی انسانی ایرانی و خارجی موردنیاز، نحوه تأمین منابع وجوه ارزی و ریالی برای اداره امور شعبه باشد.
ارائه تعهدنامه دایر بر این که، چنانچه مجوز فعالیت آنها از سوی مراجع ذی صلاح لغو شود، در ظرف مدت معینی که توسط اداره ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری ابلاغ می شود، نسبت به لغو مجوز و انحلال شعبه و براساس تشریفات قانونی اقدام نماید. (موضوع ماده ۶ آیین نامه اجازه ثبت شعبه و نمایندگی شرکت های خارجی در ایران)
ارائه مدارک هویتی نماینده معرفی شده که ممکن است شخص حقیقی و یا حقوقی ایرانی و یا خارجی مقیم ایران باشد که در این صورت جهت احراز هویت و صلاحیت به اداره ثبت شرکت ها ارائه می گردد.
مراتب مذکور از طریق سامانه پذیرش ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به صورت غیرحضوری قابل اقدام و پذیرش می باشد و پس از تکمیل موارد فوق اقدامات لازم در خصوص ثبت شعبه توسط اداره مرتبط ثبتی انجام می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *