شرکت به معانی اجتماع دو یا چند نفر شریک است که سرمایه ای را برای یک هدف مشخص و واحد قرار می دهند و برای رسیدن به آن هدف تلاش می کنند. تصمیم شرکا معیار اصلی برای ایجاد شرکت است اما برای قانونی کردن آن شرکت باید مراحلی طی شود تا شرکت بتواند به صورت قانونی فعالیت کند. برای ثبت شرکت مراحل و قوانین و مقرراتی وجود دارد که بدون رعایت آنها امکان ثبت وجود ندارد. در این مطلب به نحوه ثبت شرکت و قوانین ثبت شرکت پرداخته شده است.

قوانین و مقررات ثبت شرکت:

قوانینی که برای ثبت شرکت ها وجود دارد قوانین ماهوی و قوانین شکلی می باشند که باید آنها را در نظر داشت. قوانین شکلی مواردی مانند تنظیم کردن شرکتنامه، نشر آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و قراردادهای مالی شرکت قبل و پس از ثبت می باشند. قوانین ماهوی نیز مواردی از قبیل قوانین سهم الشرکه، میزان سرمایه هر یک از شرکا، قوانین اهلیت، رضایت شرکا، مدت زمان تشکیل شرکت، تعداد سهامداران و … می باشد.

چرا نیاز است که شرکت به ثبت برسد؟

برای قانونی شدن فعالیت هایی که شرکت انجام می دهد مانند فعالیت های حقوقی، مالی، بیمه ای و … نیاز به ثبت شرکت می باشد. همچنین ثبت شرکت باعث شناخته شدن شرکت در سطح داخلی و حتی بین المللی می شود و این یک نکته مثبت برای شرکت به شمار می آید. در صورتی که شرکت به ثبت برسد امکان بستن قراردادهای مختلف با دیگر ارگان های دولتی و خصوصی وجود دارد. ثبت برند یکی از مواردی است که هر شرکتی به آن نیاز دارد که برای ثبت برند در ابتدا نیاز به ثبت شرکت می باشد. از دیگر مزایایی که ثبت شرکت دارد امکان بستن قرارداد با سرمایه داران بزرگ است که در موفقیت شرکت نقش مهمی دارد. با ثبت شرکت میزان سهام هر یک از شرکا به طور دقیق مشخص و ثبت می گردد و از مشکلاتی که ممکن است بین شرکا به وجود آید جلوگیری می کند. با ثبت شرکت می توان در مناقصات و مزایده های دولتی که برگزار می شود شرکت کرد و از سود زیادی که از آن به دست می آید استفاده نمود.

قوانین کلی ثبت شرکت:

در فرآیند ثبت شرکت نیاز به رعایت نمودن قوانین و مقرراتی می باشد که این قوانین عبارتند از:

  • قوانین ثبت شرکت که مربوط به تنظیم اوراقی مانند شرکتنامه، اساسنامه و … می باشد.
  • قوانین ثبت شرکت مربوط به تعیین موضوع اصلی شرکت.
  • قوانین ثبت شرکت مربوط به مدت زمان ثبت شرکت و مشخص کردن محدود یا نامحدود بودن فعالیت شرکت.
  • قوانین مربوط به تعداد شرکا و میزان سهام هر یک از آنها.
  • قوانین مربوط به نمایندگان جدید شرکت.
  • قوانین ثبت شرکت یا تغییراتی که در ادامه در شرکت به وجود می آید باید بر طبق تعرفه های نظامنامه قانون تجارت باشد.
  • شرکت های بیمه نیاز به ثبت بر اساس نظامنامه های قوه قضاییه دارند.
  • قانون ثبت شرکت با انتشار آگهی ثبت در روزنامه رسمی کشور.
  • شرکت های خارجی در صورتی که در کشور خود ثبت قانونی شده باشند می توانند در ایران نیز برای ثبت شرکت اقدام نمایند.
بیشتر بخوانید!
ثبت شرکت پتروشیمی و شرایط و ضوابط آن

اما برای ثبت شرکت شرایطی نیز وجود دارد که باید رعایت شوند. این شرایط عبارتند از: رضایت کامل شرکا و هدف واحد همه آنها، مشروعیت تمام معاملات و قراردادهایی که در بین شرکا تنظیم می شود، برخورداری از سلامت کامل هر یک از سهامداران، تعیین دقیق مقدار سرمایه اولیه و میزان سود و زیان و سهام هر یک از شرکا و تعیین چهارچوب کلی شرکت و مشخص بودن آن برای تمامی اعضا.

مراحل ثبت شرکت:

مراحل مختلفی برای ثبت شرکت باید طی شود تا فرآیند ثبت کامل گردد. اولین گام برای ثبت شرکت انتخاب شریک است که بسته ب این که قصد ثبت چه شرکتی را دارید از ۲ نفر یا بیشتر می توان اقدام به انتخاب شریک مناسب نمایید. گام بعد مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکت ها و کامل کردن اطلاعات مورد نیاز و بارگذاری مدارک خواسته شده است. نام شرکت، موضوع فعالیت شرکت، مدت زمان فعالیت، نام و مشخصات شرکا و میزان سرمایه اولیه و سهم هر یک از شرکا نیز باید در سیستم وارد گردد. مدارکی مانند صورتجلسه هیئت مدیره، اساسنامه شرکت، اظهارنامه، مجوز شرکت در صورت مجوزی بودن آن و گواهی عدم سوء پیشینه اعضای شرکت نیز باید در سامانه آپلود گردد. در مرحله بعد نیاز به حضور در اداره ثبت شرکت ها و ثبت امضا و ارائه مدارک به صورت حضوری می باشد که پس از تایید این مدارک توسط اداره نوبت به انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی می باشد. پس از طی کردن این مراحل و تایید آن از سوی اداره ثبت شرکت ها شرکت به ثبت رسیده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *