انواع سهام در ایران و شرایط و ظوابط مربوط به آن‌ها

اغلب کسانی که در فعالیت‌های تجاری مشارکتی دارند با واژه سهام آشنایی دارند. ولی باید به این نکته اشاره داشت که سهام خود دارای تنوع و ویژگی‌های بسیاری است که در این مقاله سعی بر آن داریم که یک یک آن‌ها را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید در ادامه این مقاله

در ابتدا بهتر است قبل شروع بحث در رابطه با انواع سهام تعریفی درست از شرکت‌های سهامی و خود سهام داشته باشیم.

شرکت سهامی چیست؟

برای درک بهتر ابتدا بهتر است به تعریفی مشخص از خود شرکت سهامی برسیم و پس از آن تعریفی از سهام داشته باشیم.

 

شرکت سهامی به شرکتی می‌گویند که سهامی آن بین شرکا تقسیم شده و هر یک از صاحبان دارای مبلغی سهام هستند،حوزه فعالیت‌ شرکت سهامی بازرگانی است، هرچند که موضوع فعالیت صرفاً بازرگانی نباشد.

در شرکت‌های سهامی ، تمامی سرمایه شرکت می‌بایستی تبدیل به سهام متساوی القیمه شود، حتی در صورت تجزیه شدن سهام اسمی باید به شکل متساوی این سهام تقسیم شود

سهام به چه معناست؟

بنا به استناد به ماده ۲۴ قانون تجارت در کشور باید این‌طور بیان کرد که، سهم قسمتی از سرمایه شرکت سهامی، اعم از سهامی خاص و سهامی عام است که تعیین کننده میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحبین آن در شرکت سهامی است.

ورقه سهم، سندی قابل معامله ای است، این سند نماینده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی مالک آن است.
به موجب قانون ۲۶ قانون تجارت کشور در ورقه منسوب به سهام نکاتی باید اشاره شده باشد که در ادامه نگاهی به آن می‌اندازیم.

  • نام شرکت و شماره ثبت شرکت‌ها
  • مبلغ سرمایه ثبت شده و مقدار پرداخته شده
  • تعیین نوع سهام مشخص شده
  • مبلغ اسمی سهم و مقدار پرداخته شده آن هم به صورت حروف و هم به صورت عدد
  • تعداد سهامی که هر ورقه سهامی نماینده آن می‌باشد.

 

 

همچنین باید اضافه کرد که انواع سهام در ایران به شرح زیر می‌باشد.

۱-سهام بی نام

۲-سهام بانام

۳- سهام ممتاز

۴- سهام وثیقه

۵- سهام کنترلی

۶- سهام مدیریتی

 

 

انواع سهام بی نام

با استناد به ماده ۳۹ قانون تجارت کشور، سهام بی نام سهامی است که به صورت سند درآمده و در وجه تنظیم می‌گردد. و هر شخصی که آن سند را در اختیار داشته باشد به منزله مالک آن سهام حساب می‌شود.

بیشتر بخوانید!
افزایش سرمایه از طریق مبلغ اسمی

همچنین شرایط نقل و انتقال سهام بی نام به صورت قبض صورت می‌گیرد و تشریفات خاصی ندارد.

انواع سهام با نام

در ماده ۴۰ قانون تجارت کشور سهام با نام را این‌طور معرفی کرده است که سهامی است که مالک آن مشخص بوده و معین است. این نوع سهام جزو دارایی‌های شخصی است که سهام را دارد و سهام در دفتر سهام شرکت مذکور به نام وی به ثبت رسیده است.

 

انواع سهام ممتاز

بر اساس تبصره ۲ در ماده ۲۴ قانون تجارت کشور، سهام ممتاز جزو سهامی است که مقررات قانون تجارت در آن رعایت شده و دارای مزایایی خاص و ویژه باشد. به طور مثال به دارندگان این نوع سهام مقدار سود بیشتری تعلق بگیرد.
ازدیگر موارد خاص و ویژه در این نوع سهام می‌توان به حق رای بیشتر در مجامع عمومی برای دارندگان این نوع سهام، انتخاب اعضاهیأت مدیره و مدیران از دارندگان این نوع سهام انتخاب شوند و یا حق تقدم برای دارندگان این نوع سهام برای خرید سهام جدید شرکت اشاره کرد.
دارندگان سهام ممتاز در صورت انحلال شرکت دارای حقوق و مزایای بیشتری نسبت به سایرین هستند و می‌توانند از امکان استفاده ویژه از اموال، دارایی ها و املاک شرکت را داشته باشند.

انواع سهام وثیقه

این نوع سهام در مواد ۱۱۴ و ۱۱۵ قانون تجارت کشور به آن اشاره شده و صرفاً برای اعضاء هیأت مدیره شرکت سهامی استفاده می‌گردد.  از نام‌های دیگر این نوع سهام می‌توان به سهام وثیقه مدیران نیز اشاره کرد.

 

انواع سهام مدیریتی

بر اساس  ماده ۱ قانون تجارت کشور  اجرای تمامی سیاست‌های کلی گفته شده در اصل ۴۴ قانون اساسی، مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام، سهام مدیریتی به مقدار سهامی از یک شرکت است که دارنده آن، طبق اساسنامه شرکت اختیار تعیین حداقل یک عضو را در هیأت مدیره شرکت دارد.

 

انواع سهام کنترلی

بر اساس آنچه در ماده ۷ قانون ذکر شده ، سهام کنترلی حداقل سهامی است که دارنده آن نیاز دارد تا بوسیله آن بتواند اکثریت اعضاء هیآت مدیره شرکت را انتخاب نماید.

به همین ترتیب وی می‌تواند از این طریق هدایت و کنترل شرکت را به افرادی که خود نیاز می‌بیند بسپارد.

 

به عنوان سخن پایانی باید گفت که تمامی سهام‌ها به خودی خود مزایا و معایبی دارند و نمی‌توان با یکدیگر مقایسه کرد. هردسته از سهام بسته به نوع آن ارزشی و شرایط مخصوص خود را دارد. با تشکر از شما برای همراهی تا انتهای این مقاله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *