در این مقاله به بررسی ثبت برند، تعریف برند و مراحل ثبت آن خواهیم پرداخت.

برند چیست ؟

برند یک نماد ، مارک ، آرم ، نام ، کلمه و / یا جمله ای است که شرکت ها برای تمایز محصول خود از دیگران استفاده می کنند. ترکیبی از یک یا چند مورد از این عناصر را می توان برای ایجاد یک هویت تجاری استفاده کرد. حمایت قانونی که به یک نام تجاری داده می شود ، یک علامت تجاری نامیده می شود.

یک برند به عنوان یکی از دارایی های ارزشمند یک شرکت دیده می شود. این نمایانگر چهره شرکت ، آرم قابل تشخیص ، شعار یا علامتی است که عموم مردم با شرکت در ارتباط دارد. در واقع ، این شرکت اغلب با نام تجاری خود مورد اشاره قرار می گیرد. نام تجاری یک شرکت دارای ارزش پولی در بازار سهام است (در صورتی که شرکت عمومی باشد) که با افزایش و سقوط بر ارزش سهامداران تأثیر می گذارد. به همین دلایل ، حفظ تمامیت و ثبت برند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

مراحل ثبت برند

شما می توانید برای اینکه از دردسر های کارهای اداری ثبت برند جلوگیری کنید، با مراجعه به یک شرکت معتبر و شناخته شده برای امور ثبتی، اقدام به ثبت برند خود نمایید.

البته در ابتدا به این مسئله باید دقت کرد که ثبت برند به نام شخص حقیقی است و علامت ثبت برند شرکت به شخص حقوقی گفته می شود. برای ثبت هر کدام از این نوع برند ها مدارکی نیاز می باشد که باید آن ها را تهیه و اسکن کرد.

مدارک لازم برای ثبت برند شخصی حقیقی:

  • ارائه کپی شناسنامه
  • ارائه کارت ملی
  • ارائه کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
  • ارائه کپی مجوز فعالیت (پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز تاسیس، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

مدارک لازم م برای ثبت برند شخص حقوقی:

  • ارائه کپی کارت ملی
  • ارائه کپی شناسنامه
  • ارائه کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (باید توجه کرد که از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
  • ارائه کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
  • ارائه کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

انتخاب نام برند

برای نام برند نیز باید یک سری قوانین و اصول را رعایت نمود تا بتوان آن را به راحتی ثبت نمود. نکته اول اینکه نامی که شما برای ثبت برند خود انتخاب می کنید باید مطابق با موازین شرعی، اخلاقی و عرف جامعه باشد و انتخاب نام نباید به طوری باشد که موجبات فریب افکار عمومی را فراهم کند. در ضمن بدیهی است که باید نامی را برای برند خود انتخاب کنید که در زمینه ی فعالیت شما قبلا ثبت نشده باشد.

بهترین راهکار برای سرعت بخشیدن به فرایند ثبت نام تجاری یک شرکت، استفاده از تجربیات شرکت های ثبتی می باشد. آنهایی که سال ها در این زمینه تجربه دارند، می توانند شما را در کمترین زمان ممکن به ثبت نام تجاری شما برسانند.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *