در این مقاله به تعریف شرکت سهامی خاص و عام و روند مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص می پردازیم.

شرکت های سهامی یکی از متداول ترین شرکت هایی می باشد که در ایران به ثبت می رسد. به موجب ماده ۴ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۲۴ اسفند ماه ۱۳۴۷، شرکت های سهامی به دو نوع تقسیم می شوند.

نوع اول: شرکت های سهامی عام هستند که موسسین آن ها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند.

نوع دوم: شرکت های سهامی خاص هستند که تمام سرمایه آن ها در موقع تاسیس منحصراَ توسط موسسین تامین گردیده است.

شرکت های سهامی خاص نسبت به شرکت های سهامی عام تشریفات بسیار کمتری دارند که به طور خلاصه شامل این می شود که تشریفات پذیره نویسی در آن وجود ندارد، دوما ورقه تعهد وجود ندارد و سوما تشکیل مجمع عمومی موسس برای آن الزامی نمی باشد.

تشکیل شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص زمانی به وسیله موسسان تاسیس می شود که اقدامات اولیه که شامل امضای اساسنامه، تعهد سرمایه و انتخاب مدیران و بازرسان به انجام برسد. به این معنی می باشد که اساسنامه به امضا برسد، تعهد کلیه سهام ها و پرداخت مبالغ نقدی لازم انجام شود و در نهایت بازرسان و مدیران انتخاب شوند و سمت کتبی آن ها قبول شود تا شرکت سهامی خاص کاملا به ثبت برسد.

 

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص:

 • تکمیل دو نسخه اظهارنامه شرکت سهامی خاص که به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.
 • تکمیل دو نسخه اساسنامه شرکت سهامی خاص که به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.
 • ارائه دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین که به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.
 • فتوکپی شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و سهامداران و بازرسین
 • فتوکپی کارت ملی  برابر اصل شده  تمامی اعضای هیئت مدیره و سهامداران و بازرسین
 • ارائه اصل وکالتنامه یا کپی برابر اصل وکالتنامه
 • ارائه اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم نامه
 • پرداخت فیش ۴۰٫۰۰۰ ریال بعنوان هزینه
 • ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه اولیه شرکت
 • ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی، شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده (در سربرگ شرکت) و کپی شناسنامه و کپی کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی (در صورتیکه اعضاء هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند)
 • در صورت داشتن سهامدار خارجی برای اشخاص حقیقی ارائه کپی برابر اصل پاسپورت و برای اشخاص حقوقی ارائه گواهی ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شده حاوی آخرین وضعیت شرکت و همچنین ارائه اصل و ترجمه وکالتنامه و اختیارنامه وکیل سهامدار خارجی(اعم از حقیقی و حقوقی)
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه کیفری برای کلیه اعضا ی هیات مدیره و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت (مراکز پلیس +۱۰)
 • ارائه اقرارنامه در متن صورتجلسه جهت کلیه ی اعضای هیات مدیره، مدیر عامل و بازرسان شرکت مبنی بر اینکه مشمول ممنوعیت های مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی نبوده و هیچگونه ممنوعیت قانونی موضوع مواد ۱۱۱و ۱۲۶ قانون تجارت برای آن ها جهت عضویت در هیات مدیره و مدیر عاملی وجود ندارد.ارائه اقرارنامه بازرس یا بازرسان در متن صورتجلسه مبنی بر اینکه هیچگونه نسبت فامیلی اعم از نسبی و سببی با مدیران و مدیر عامل شرکت تا درجه سوم از طبقه اول و دوم ندارند و خود و یا همسرشان نیز از مدیران و مدیر عامل شرکت بطور موظفی حقوق دریافت نمی دارند. در صورت کشف خلاف مشمول بند ۳ ماده ۲۴۳ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت خواهد بود.ارائه گواهی عدم سوءپیشنه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره،مدیر عامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت لازم می باشد.
بیشتر بخوانید!
شرکت های ثبت شرکت

 

شرکت های ثبت با بهره بردن از یک تیم تخصصی و بسیار حرفه ای در زمینه ثبت شرکت ها، شما را در کمترین زمان ممکن به بهترین نتیجه می رسانند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *