شرایط و روند طرح صنعتی

طرح صنعتی از جمله مواردی است که هر صنعتگری که در زمینه طرح‌های مختلف فعالیت دارد با آن رو به رو است. در تجارت علاوه بر معامله کالا که در آن کیفیت و کمیت نقش اساسی را ایفا می‌کند. اعتبار یک تولید کننده و یا ارائه کننده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و در معامله یک کالا تاثیر بسازیی دارد. در ادامه با طرح صنعتی و روند ثبت آن بیشتر آشنا خواهیم شد. پس با ما همراه باشید.

طرح صنعتی چیست؟

با استناد به ماده ۲۰ قانون ثبت اختراع در کشور، طرح‌های صنعتی و علامت‌های تجاری  ، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ‌ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط ، رنگ ها و یا بدون آن ، به گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است .

یک طرح زمانی قابل ثبت است که جدید بوده و یا از اصالت برخوردار باشد. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که طرح صنعتی نباید مانند اشکال هندسی موجود در طبیعت باشد. طرح صنعتی موقعی به عنوان طرحی جدید می‌توان شناخته شود که به شکل کاملا مشخصی تا قبل از ارائه اظهارنامه در هیچ کجای جهان برای عموم ارائه نشده باشد.

 

حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی

 • تمام طرح‌های صنعتی برای بهره برداری مشروط به موافقت مالک طرح است.
 • بهره برداری از یک طرح صنعتی در رابطه با مواردی است همچون ساخت فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی است.
 • مالک یک طرح صنعتی این توانایی را دارد که علیه اشخاصی که بدون موافقت او انجام به عملی در رابطه با طرح صنعتی وی کنند اقامه دعوی کند.
 • مدت زمان اعتبار یک طرح پس از تسلیم اظهارنامه توسط مالک و مخترع پنج سال است. این مدت زمان برای دو دوره پنج ساله دیگر پس از پرداخت هزینه‌های مربوطه می‌تواند تمدید شود.در صورتی که طرح منقضی شود مدت زمان شش ماه برای پرداخت هزینه در نظر گرفته شده است. شایان به ذکر است مبلغی برای جریمه در صورت منقضی شدن طرح در نظر گرفته می‌شود.

طرح صنعتی

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

۱-تکمیل و ارائه دو نسخه از اظهارنامه طرح صنعتی

۲-مدارک هویتی متقاضی و طراح اعم از کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی

۳-آگهی تاسیس و یا آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی

۴- پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی طرح ترسیم شدبه عنوان نمونه در صورتی که طرح صنعتی دو بعدی است.

۵-در صورتی که طرح صنعتی مورد نظر سه بعدی باشد، طرح باید به شکل ماکتی به همراه اظهارنامه ارائه شود. اندازه ماکت مذکور حداکثر باید بیست سانتی متر در بیست سانتی متر بوده و حداکثر وزن آن باید ۲ کیلوگرم واز مواد به کار رفته در آن باید از ماده بادوام و غیر فاسد شدنی تشکیل شده باشد.

بیشتر بخوانید!
تشکیل شرکت سهامی عام

۶-در صورتی که طراح درخواست داشته باشد که نام وی در طرح ذکر نشود. باید درخواست کتبی مبنی بر این موضوع اسکن کرده و آن را به پرونده الکترونیکی طرح الصاق کند.

۷-   رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح است رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های اضافی

۸-متقاضی باید مدارک مورد نظر در رابطه با حق تقدم طرح خود را به همراه اظهارنامه طرح ظرف مدت ۱۵ روز آن را به اداره مذکور ارائه کند

 

شرایط و مشخصات فنی تصاویر ارسالی

در قانون ثبت طرح صنعتی و اختراع قوانینی برای ارائه طرح وجود دارد که در ادامه آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • تمامی تصاویر باید در سایز A4 گرفته و به صورت عمودی باشد
 • تصاویر ارسالی طرح‌ها باید در یک زمینه ساده بوده، به شکلی که کاملا قابل رویت بوده و واضح باشد.
 • تصاویر ارسالی باید به شکل رنگی و با جداکثر حجم ۵۰۰ کیلوبایت باشد.

مراحل ثبت طرح صنعتی

 • در ابتدا متقاضی باید وارد سامانه اینترنتی اداره ثبت طرح‌های صنعتی شود.
 • متقاضی باید در سامانه اقدام به تکمیل اظهارنامه اینترنتی خود کند.
 • پس از تکمیل اظهارنامه توسط متقاضی، کارشناس مذکور شروع به بررسی طرح کرده و تایید یا رد آن را ابلاغ و اعلام می‌کند. در صورتی طرح رد شود کارشناس دلایل رد را اعلام می‌کند.
 • در صورت قبول شدن طرح کارشناس در مرحله بعدی صدور ابلاغیه پذیرش را صادر می‌کند.
 • پس از مرحله قبلی متقاضی اقدام به تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح‌های صنعتی کند.
 • پس از تکمیل تمامی مراحل یاد شده متقاضی باید اقدام به پرداخت هزینه‌های مربوطه کرده و شماره ثبتی خود را از اداره مذکور دریافت کند.
 • در آخر متقاضی باید اقدام به ارسال طرح برای چاپ در روزنامه رسمی کرده و آگهی صادر شود. ضمناً برای دریافت سند تصدیق طرح به اداره ثبت طرح صنعتی مراجعه کند.

 

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵٫ بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید! ۰

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *