ابطال علامت تجاری

 

همیشه یکی از مشکلات اصلی در رابطه میان شرکت‌ها و مشتریان، نبود یک زبان مشترک بود. وجود یکی زبان مشترک می‌تواند راه‌گشای کار باشد و مصرف‌کنندگان و مشتریان را از سردرگمی خلاص کند.

همه ما واژه برند را بسیار شنیده‌ایم. معمولا می‌شنویم کالاهایی چون پوشاک و یا لوازم الکترونیکی که از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و مردم حاضر هستند برای این اجناس هزینه کنند. این دسته از اجناس برند هستند. همه ما در تبلیغات سینه به سینه بارها شنیده‌ایم که از برندی خاص خرید کنید چون کیفیت بالایی دارد.

 

برند چیست ؟

برند ترکیبی از ویژگی‌های ملموس و ناملموس است. این ویژگی‌ها در قالب یک علامت تجاری راهی بازار خواهد شد. برند پتانسیل‌های بالایی دارد و اگر به درستی مدیریت شود می‌تواند به نفوذ و ارزش بالایی برسد.

پس نتیجه می‌گیریم برند تنها یک نام نیست بلکه مجموعه‌ای از عوامل مختلف در نهایت به ایجاد و شکل‌گیری یک برند می‌انجامند. داشتن کیفیت بالای محصول، نوع برخوردفروشنده و یا اپراتور مرکز تماس، خدمات پس از فروش، تبلیغات، بسته‌بندی و …همگی از جمله این عوامل هستند.

 

تفاوت برند و علامت تجاری

این تفاوت را می‎‌توانیم با ذکر یک مثال توضیح داد. فرق یک فرد مشهور و یک چهره جهانی در مقابل یک فرد معمولی در جامعه است یا یک کودک تازه به‌دنیا آمده با یک انسان کامل. نام تجاری تنها یک نام، یک تصویر، طرح شرکت یا شخص ثبت می‌شود ولی اینکه از آن پس این نام، طرح، لوگو و … چه وعده‌ای به مصرف‌کنندگانش می‌دهد، چه تداعی در ذهن آن ثبت می‌کند و … آن را وارد حوزه برند شدن و برند بودن می‌کند.

به‌عنوان مثال اگر یک شخصی به سختکوشی و خلاقیت شناخته‌ می‌شود، یکسری صفات به آن شخص نسبت داده می‌شود. بخاطر اینکه این شخص دارای خصوصیات نیک و درستی می‎‌باشد مردم با بردن نام او صفات خوب آن شخص برایشان تداعی می‌شود. اما با شنیدن اسم یک فرد معمولی موضوع خاصی بعه ذهنمان نمی‌آید. حال رسیدن یک نام تجاری یه یک برند این است که تمام مراحلی که یک فرد مشهور برای رسیدن به شهرت طی کرده آن فرد معمولی هم طی کند.

در واقع باید گفت نام تجاری صرفا لحظه تولد یک فرد معمولی است، حال آنکه واژه برند مفاهیم وسیع‌تری را در حوزه مارکتینگ و برندسازی دربر می‌گیرد.

 

چرا علامت تجاری خود را باطل می‌کنیم ؟

در بعضی از موارد افراد، فروشگاه‌ها، شرکت‌ها و به‌طورکلی سازمان‌هایی‌که دارای برند و علامت تجاری می‌باشند به دلایل گوناگون نیاز به ابطال علامت تجاری خود دارند که این امر خود نیازمند شرایط و مقررات خاصی می‌باشد.

 

قوانین ثبت علامت و اعتراض به ثبت علامت :

در ابتدا باید به ماده ۳۱ قانون اشاره کرد که می‌گوید حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون به ثبت رسانده باشد. اظهارنامه ثبت علامت به همراه نمونه علامت و فهرست کالاها یا خدماتی‌که ثبت علامت برای آن‌ها درخواست شده و بر اساس طبقه‌بندی قابل اجرا یا طبقه‌بندی بین‌المللی باشد، به اداره مالکیت صنعتی تسلیم می‌شود.

لازم به ذکر است طبق ماده ۳۳ قانون، پرداخت هزینه‌های ثبت علامت بر عهده متقاضی می‌باشد.

متقاضیان می‌توانند تا زمانی‌که اظهارنامه آن‌ها هنوز به ثبت نرسیده باشد آن را مسترد کنند. اداره مالکیت صنعتی، اظهارنامه را از لحاظ انطباق با شرایط و مقررات مندرج در این قانون بررسی و در صورتی‌که علامت را قابل ثبت بداند، اجازه انتشار آگهی مربوط به آن را صادر می‌کند.

پس از انتشار آگهی اظهارنامه و تا زمان ثبت علامت، متقاضی از امتیازات و حقوقی برخوردار است که در صورت ثبت به آن‌ها تخصیص داده می‌شود.

با این‌حال هرگاه به وسیله متقاضی ثبت درباره عملی که پس از آگهی اظهارنامه انجام شده، دعوایی مطرح شود و خوانده رسیدگی و در مورد ثبت و یت عدم ثبت علامت تصمیم لازم اتخاذ می‌شود.

 

ابطال علامت تجاری

به‌ موجب ماده ۴۱ آیین‌نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، هر ذی‌نفع می‌تواند از دادگاه ابطال علامت تجاری را درخواست نماید. ابطال ثبن علامت با تقدیم دادخواست، در دادگاه صالح به عمل می‌آید.

بیشتر بخوانید!
ثبت شرکت در تهران

در این صورت مدعی باید ثابت کند که مفاد بند (الف) ماده (۳۰) و ماده (۳۲) به شرح ذیل رعایت نشده است :

بند الف ماده ۳۰ :

علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.

ماده ۳۲ :

علامت در موارد ذیل قابل ثبت نیست :

الف- نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.

ب- خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.

ج- مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن‌ها گمراه کند.

د- تقلید یا عین نشان نظامی، پرچم یا سایر نشان‌های مملکتی یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان‌های بین‌الدولی یا سازمان‌هایی که تحت کنوانسیون‌های بین‌المللی ناسیس شده‌اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزا آن علامت باشد، مگر آن که توسط مقام صلاحیت‌دار کشور مربوط یا سازمان ذی‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.

ه- عین یا به طرز گمراه کننده‌ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.

و- شبیه یا عین آن قبلا برای خدمات غیرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن که عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.

ز- عین علامتی باشد که قبلا به‌نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و  گمراهی شود.

ابطال ثبت یک علامت از تاریخ ثبت آن موثر است و آگهی مربوط به آن نیز در اولین فرصت ممکن منتشر می‌شود. هر ذی‌نفع که ثابت کند که مالک علامت ثبت شده شخصا یا به وسیله شخصی که از طرف او مجاز بوده است، آن علامت را حداقل به مدت سه سال کامل از تاریخ ثبت تا یک ماه قبل از تاریخ درخواست ذی‌نفع استفاده نکرده است، می‌تواند لغو آن را از دادگاه تقاضا کند. در صورتی‌که ثابت شود قوه قهریه مانع استفاده از علامت شده است، ثبت علامت لغو نمی‌شود.

 

دادخواست ابطال علامت تجاری باید دارای ضمائم ذیل باشد :

  • اصل یا رونوشت مصدق کلیه اسناد و مدارک مثبت ادعای ابطال علامت تجاری
  • رسید مربوط به پرداخت ودیعه تسلیم دادخواست ابطال به دادگاه به شرح کذکور در جدول هزینه‌ها
  • وکالت‌نامه، در صورتی‌که دادخواست توسط وکیل تسلیم شود.

هر دادگاه در مورد ابطال علامت ثبت شده رای نهایی صادر نماید مراتب را به مرجع ثبت ابلاغ می‌کند و مرجع مذکور موظف است مطابق حکم دادگاه، بخشی از علامت یا ثبت علامت را به طور کامل یا فقط نسبت به بعضی از کالاها و یا خدمات مورد حکم در دفتر مربوط ابطال و مراتب را در روزنامه رسمی آگهی نماید.

وفق ماده ۱۴۹، آگهی مربوط به ابطال بر اساس مفاد رای دادگاه با درج  موارد ذیل منتشر خواهد شد :

  • ذکر علامت و شماره و تاریخ ثبت آن
  • اشاره به ابطال بخشی از علامت یا اینکه علامت به‌طور کامل یا در ارتباط با بعضی از کالاها و یا خدمات ابطال شده است.
  • اعلام عدم اعتبار گواهی‌نامه‌ای که به موجب رای نهایی دادگاه باطل شده است.

ضمنا به موجب تبصره همین ماده، هزینه آگهی مزبور به عهده محکوم‌له می‌باشد. وی می‌تواند هزینه مذکور را جز خسارت از محکوم علیه مطالبه نماید.

با تشکر از زمانی‌که صرف مطالعه مقاله ابطال علامت تجاری کردید. با سپاس فراوان، های‌ثبت

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵٫ بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید! ۱

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *