شرکت هلدینگ یا شرکت مادر به شرکتی گفته می شود که سهامی است و شرکت های دیگری را به عنوان زیرمجموعه دارد. شرکت های زیر مجموعه توسط مدیران شرکت اصلی کنترل و اداره می شوند. در واقع شرکت های هلدینگ مالک ارزش و سهام شرکت های زیرمجموعه هستند و مالکیت دارایی هایی مانند برند، اوراق بهادار و سهام شرکت های ریزتر را بر عهده دارند. می توان گفت شرکت های هلدینگ کار و فعالیت خاصی انجام نمی دهند و تنها از سود شرکت های زیر مجموعه ی خود بهره می برند، یعنی فعالیت اصلی آن ها خریدن بیش از ۵۰ درصد سهام دیگر شرکت هاست. نام های دیگری نیز برای شرکت هلدینگ وجود دارد که از آن جمله می توان به شرکت اصلی، شرکت کنترل کننده، شرکت صاحب سهام، شرکت مالک و شرکت مادر اشاره کرد اما شرکت هلدینگ یا شرکت مادر اسامی معمول تری می باشند. ثبت شرکت هلدینگ شرایط و مراحلی دارد که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

 ثبت شرکت هلدینگ یا مادر:

برای ثبت شرکت هلدینگ در ابتدا باید برای ثبت یک شرکت سهامی خاص یا سهامی عام اقدام نمایید زیرا نوع شرکت مادر حتما باید شرکت سهامی باشد و شرکت هایی مانند شرکت تضامنی، شرکت تعاونی، شرکت با مسئولیت محدود توانایی تبدیل شدن به شرکت هلدینگ را ندارند. برای ثبت شرکت هلدینگ مراحلی وجود دارد که در ادامه به جزییات این مراحل پرداخته شده است.

 

مراحل ثبت شرکت هلدینگ:

  • دریافت مجوز تاسیس و مجوز فعالیت که اخذ مجوز خود دارای مراحل مختلفی می باشد.
  • به ثبت رساندن شرکت سهامی عام که سرمایه ای حداقل به میزان ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال (صد میلیارد ریال) و یا شرکت سهامی خاص که سرمایه ای حداقل به مبلغ ۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال ( پنجاه میلیارد ریال) نیاز دارد. ثبت این شرکت ها باید در اداره ثبت شرکت ها که بر طبق مجوزهای صادر شده صورت گرفته است انجام پذیرد.
  • مرحله آخر شامل انتشار تاسیس شرکت هلدینگ و ثبت آن در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار می باشد.

دریافت مجوز نیز دارای مراحلی می باشد که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مراحل اخذ مجوز برای ثبت شرکت هلدینگ؟

-در مرحله اول برای دریافت کردن موافقت اصولی با ثبت شرکت هلدینگ متقاضی باید فرمی که مربوط به تقاضای صدور مجوز شرکت هلدینگ می باشد را به انضمام یک پرسشنامه که مشخصات مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره پیشنهادی را به مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال نماید. پس از بررسی های به عمل آمده توسط این سازمان و موافقت با شرایط ثبت شرکت موافقت اصولی سازمان با ثبت شرکت هلدینگ اعلام می گردد.

بیشتر بخوانید!
اساسنامه شرکت تضامنی و نکات مهم در تنظیم این اساسنامه

-مرحله بعد اعطای مجوز تاسیس شرکت هلدینگ می باشد که در صورتی که در مرحله قبل سازمان موافقت اصولی خود را به ثبت شرکت هلدینگ اعلام کند شرکت برای دریافت مجوز تاسیس باید مدارکی را که سازمان اعلام کرده است تکمیل نماید و در مهلت تعیین شده تحول سازمان بورس و اوراق بهادار دهد و پس از آن از طرف سازمان نامه ای مربوط به اجازه تاسیس شرکت مادر و ثبت آن در مرجع ثبت شرکت ها صادر خواهد شد.

-مرحله سوم شامل اعطای مجوز فعالیت شرکت هلدینگ می باشد. در این مرحله متقاضی موظف است که پس از به ثبت رساندن شرکت در مرجع ثبت شرکت ها اسناد و مدارک مربوط به ثبت را به سازمان تحویل دهد. پس از تایید و احراز شرایط لازم سازمان مجوز فعالیت شرکت هلدینگ را به متقاضی خواهد داد.

سرمایه گذاری در شرکت های هلدینگ مزیت هایی دارد که در ادامه به تعدادی از این مزایا اشاره خواهیم کرد.

مزایایی که سرمایه گذاری در یک شرکت هلدینگ به دنبال دارد:

  • اگر شرکت هلدینگ وامی دریافت کند برای باز پرداخت این وام می تواند از ضمانت شرکت های زیر مجموعه خود استفاده نماید، در واقع شرکت هلدینگ در صورت ورشکستگی نیز مشکلی نخواهد داشت و می تواند از سرمایه شرکت های فرعی استفاده کند.
  • شرکت هلدینگ ریسک و خطرپذیری کمتری نسبت به دیگر شرکت ها مانند شرکت های تضامنی و … دارد.
  • یکنواخت بودن سیاست های شرکت از دیگر مزایای شرکت هلدینگ است و این شرکت می تواند برنامه ریزی و سیاست راهبردی برابری را برای شرکت های زیر مجموعه و تابعه داشته باشد.
  • به علت دارا بودن شرکت های ریزتر و تابعه امکان سرمایه گذاری در انواع مختلف شرکت ها وجود دارد و به دلیل همین تنوع در سرمایه گذاری سرمایه شرکت رشد بیشتری خواهد داشت.
  • همانطور که گفته شد شرکت های هلدینگ فعالیت خاصی را انجام نمی دهند و از طریق شراکت با شرکت های کوچکتر سود لازم را دریافت می کنند و دردسرهایی که در شرکت های دیگر وجود دارد برای شرکت هلدینگ عملا وجود نخواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *