کارت بازرگانی چیست؟

کارت بازرگانی مجوزی است که اتاق بازرگانی کشور برای افراد واجد شرایط اعم از حقیقی و حقوقی صادر کرده تا شرایط لازم برا مبادرت کالا، چه واردات و چه صادرات از مبادی گمرکی کشور را داشته باشند. در کشورمان تنها کسانی که حق صادرات و یا واردات را دارند که کارت بازرگانی نیز داشته باشند.

انواع کارت بازرگانی

کارت بازرگانی توسط شعب مختلف اتاق بازرگانی و صنایع و معادن کشور در تهران و یا شهرستان مورد سکونت متقاضی صادر می‌گردد. و صدور آن مستلزم این است که متقاضی موسسه، شرکت، و یا نام خود را در دفاتر ثبت تجارت ثبت کرده باشد.

کارت بازرگانی برای افراد مختلف صادر می‌شود. اعم از افراد حقیقی و حقوقی در دو نکته کوتاه تفاوت این دو را بررسی خواهیم کرد.

 • دریافت کارت افراد حقیقی:
  این مدل از کارت برای اشخاصی است که تاجر هستند و اقدام به فعالیت تجاری و واردات یا صادرات می‌کنند.
 • دریافت کارت افراد حقوقی:
  برای افراد حقوقی نیز شرایط متفاوت است، به این‌گونه که شرکت‌ها، موسسات و یا سازمان ها برای صاحب این کارت هستند و مدیران مالک کارت محسوب نمی‌شوند. ولی بر روی کارت نام و عکس مدیرعامل شرکت حک می‌شود.

کارت بازرگانی

 

کارت بازرگانی به چه افرادی تعلق می‌گیرد

کارت بازرگانی در چهار حوزه متفاوت صادر می‌شود. هرکدام از این حوزه ها توانایی و فعالیت خاص مربوط به خودشان را دارند و همچنین تفاوت هایی نیز دارا هستند.

 • کارت بازرگانی تجاری:
  این نوع مجوز این امکان را به شخص می‌دهد تا بتواند وارد عرصه واردات و صادرات شود. در ضمن این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد.
 • کارت بازرگانی خدماتی:
  این مدل کارت برای اشخاص حقوقی صادر شده که حوزه فعالیتی در بخش خدمات رسانی دارند، دارندگان این نوع کارت صرفا در حوزه کاری خود می‌توانند کالایی را وارد کشور کنند.
 • کارت بازرگانی موردی:
  در برخی موارد افراد خواهان واردات یا صادرات در یک مورد هستند، با انتخاب و صدور این روش افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند برای یک بار از کارت مذکور استفاده و کالای خود را وارد یا صادر کنند.
 • کارت بازرگانی تولیدی/صنعتی:
  اشخاص حقوقی که مجوز سرمایه گذاری در زمینه فعالیت تولیدی را دارند، می‌توانند با استفاده از این نوع مدل کارت اقدام به تهیه مواد اولیه و یا تجهیزات کارگاهی خود کنند و پس از تولید محصولات خود را صادر کنند.

شرایط دریافت کارت بازرگانی

تا بدین جا با انواع و دلایل استفاده از کارت بازرگانی توضیحاتی دادیم، ولی برای دریافت این کارت شرایطی چه برای اشخاص حقوقی چه حقیقی وجود دارد که در ۸ بند این موارد را ذکر خواهیم کرد.

 • داشتن حداقل ۲۱ سال تمام
 • داشتن سه سال سابقه فعالیت تجاری یا تولیدی به تایید دو نفر از دارندگان کارت بازرگانی یا ارائه مدارک دانشگاهی یا داشتن
 • داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت اعم از ملکی یا استیجاری
 • داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت دائم برای آقایان
 • داشتن حساب جاری در یکی از شعب بانک های داخلی
 • نداشتن رابطه استخدامی با دستگاه ها و سازمان های دولتی
 • نداشتن محکومیت موثر کیفری
 • عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب
بیشتر بخوانید!
ثبت شرکت در منطقه آزاد

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت بازرگانی

کارت بازرگانی نیز مانند تمامی کارهای اداری در کشر نیازمند مدارکی است که در ۱۲ بند آن را معرفی خواهیم کرد

 

۱- اصل اظهارنامه ثبت‌نام در دفتر بازرگانی که به گواهی ثبت شرکت‌ها رسیده باشد.

۲- اصل گواهی پلمپ دفاتر از اداره‌ی ثبت شرکت‌ها

۳- اصل گواهی عدم سوءپیشینه‌ی مدیرعامل

۴- فرم دال (دریافت و تکمیل از وب‌سایت)

۵- اصل گواهی مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت به آدرس متقاضی

۶- روزنامه رسمی شرکت

۷- اصل کارت ملی مدیرعامل

۸- دو قطعه عکس

۹- اصل مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم متوسطه)

۱۰- اصل کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان (متقاضیانی که سن آنان ۵۰ سال تمام باشد، از ارائه‌ی پایان خدمت معاف هستند.)

۱۱- اصل گواهی بانک مبنی بر تأیید حساب جاری

۱۲- ارائه‌ی یکی از مدارک اصل سند مالکیت شش‌دانگ، اصل اجاره‌نامه محضری، اصل اجاره‌نامه بنگاه

۱۳- مدرک تولیدی معتبر از وزارت‌خانه‌های تولیدی

۱۴- کد اقتصادی جدید

 

همچنین مداری نیاز است برای افرادی که قصد تمدید کارت خود دارند،  این کارت  دارای تاریخ انقضا می‌باشد و مدت اعتبار آن حداکثر دو سال است. پس برای تمدید آن نیز مدارکی نیاز است که به شرح زیر می‌باشد.

۱- فرم دال

۲- ارائه‌ی اصل کارت بازرگانی هنگام حضور در اتاق

۳- اصل کارت ملی

۴- اخذ گواهی موضوع ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم

۵- اظهارنامه‌های مالیات بر ارزش افزوده از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴

۶- اصل مفاصا حساب بیمه‌ی تأمین اجتماعی

۷- دو قطعه عکس

۸- روزنامه رسمی

 

کارت بازرگانی برای انجام یکسری از امور تجاری آزاد واجب و ضروری است و در صورت نداشتن آن نمی‌توان مبادرت به واردات یا صادرات نمود از جمله این کارها می‌توان به واردات از مناطق آزاد، صادرات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی، صدور ویزای تجاری، تسهیل در ارتباط با تجار غیر ایرانی، تبادلات تجاری در سطح جهانی و ثبت سفارش و ترخیص کالا در گمرک کشور اشاره کرد.

این مدل کارت مزایایی نیز برای افراد صاحب کارت دارد مانند تسهیل در سفرهای خارجی برای اشخاص حقیقی دارنده کارت بازرگانی ، امکان عضویت در اتاق بازرگانی کشورو امکان ثبت برند و علائم تجاری لاتین در کشور از جمله مزایای کارت بازرگانی در کشور است.

همانطور که کارت بازرگانی دارای مزایایی است قطعا ممکن است معایبی نیز داشته باشد هر تاجری که اقدام به اخد کارت بازرگانی می‌کند باید نسبت به این موارد آشنایی کامل داشته باشد. از جمله این موارد مسائل مربوط به مالیات ارزش افزوده اشاره کرد. ضمنا در صورت اجازه این کارت به افراد غیر تبعات زیادی برای صاحب کارت در بر خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *