ثبت شرکت‌ها و نهادهای مالی نزد سازمان بورس و اوراق‌بهادار

فصل اول: تأسیس شرکت‌های سهامی عام
تأسیس شرکت‌های سهامی عام و انتشار سهام توسط این شرکت‌ها مستلزم انجام مراحل قانونی خاصی می‌باشند. این مراحل عمدتاً در ارتباط با اخذ مجوز عرضۀ سهام و ثبت این اوراق نزد سازمان بورس و اوراق بهادار یا اعلام معافیت از ثبت این اوراق نزد سازمان و در نهایت ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها می‌باشد. مراحل انجام امور به شرح زیر است.

مراحل اجرایی
بخش نخست: تعیین معافیت یا شمول ثبت
مؤسسان شرکت‌های سهامی عام، قبل از اقدام برای پذیره‌نویسی سهام شرکت در شرف تأسیس باید نسبت به تعیین وضعیت معافیت یا عدم معافیت سهام یادشده از ثبت نزد سازمان اقدام نمایند.
تذکر مهم: چنانچه مؤسسان براساس مقررات سهام در دست انتشار شرکت در شرف تأسیس را مشمول ثبت تشخیص دهند، نیازی به طی مراحل این بخش نداشته و می‌توانند اقدامات خود را از بخش دوم آغاز نمایند. با این حال تشخیص معافیت تنها بر عهدۀ سازمان بوده و لازم است این موضوع از سازمان استعلام گردد.

مرحلۀ اول مؤسسان شرکت‌های سهامی عام باید به‌منظور تعیین معافیت یا عدم معافیت سهام در دست انتشار خود مدارک و مستندات زیر را برای سازمان ارسال نمایند.
فرم تکمیل شدۀ استعلام ثبت (فرم الف – ۱)،
اظهارنامۀ ثبت شرکت در شرف تأسیس،
گواهی تأیید نام شرکت در شرف تأسیس،
طرح اساسنامۀ شرکت در شرف تأسیس،

مرحلۀ دوم در صورتی که براساس اطلاعات و مستندات ارائه شده، سهام در دست انتشار شرکت‌ معاف از ثبت شناخته شود، مؤسسان باید اطلاعات زیر را برای سازمان ارسال نمایند.
فرم تکمیل شدۀ بیانیۀ معافیت (فرم م – ۱)،
طرح اعلامیۀ پذیره‌نویسی سهام شرکت در شرف تأسیس،

بیشتر بخوانید!
مدارک تصمیم تغییر نام با مجموع عمومی فوق العاده

اقدامات لازم براساس نتایج اعلام شده

مؤسسان شرکت‌های سهامی عام با دریافت نامۀ معافیت از ثبت می‌توانند با مراجعه به مرجع ثبت شرکت‌ها و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه نسبت به ثبت شرکت اقدام نمایند.
مؤسسان شرکت‌های سهامی عام که سهام در دست انتشار آنها مشمول ثبت نزد سازمان تشخیص داده شده، باید نسبت به انجام مراحل ذکر شده در بخش دوم اقدام نمایند.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵٫ بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید! ۲

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *