استعلام روزنامه رسمی:

در صورتی که اشخاص حقیقی و حقوقی دارای شرکت تجاری باشند یا مایل به انجام فعالیت اقتصادی باشند نیاز است که اطلاعات شرکت را به صورت جامع در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار نشر دهند. روزنامه رسمی به روزنامه ای گفته می شود که دارای عملکرد مخصوص به خود است و و با روزنامه های که به صورت روزانه چاپ می شوند تفاوت دارد. روزنامه های رسمی در انجام فعالیت های مختلفی مانند ثبت شرکت، ثبت برند، ثبت اختراع و … فعالیت دارند. حتی در صورت تغییر مدیران شرکت نیز برای ادامه فعالیت شرکت باید این تغییرات در روزنامه رسمی کشور انتشار یابد. قبل از ثبت برند برای شرکت بایستی استعلام روزنامه رسمی کشور را گرفت تا نامی که برای برند انتخاب شده است قبلا ثبت نشده باشد. در ادامه مطلب به نحوه استعلام روزنامه رسمی کشور و جزییات آن پرداخته شده است.

چه اطلاعاتی را باید در روزنامه رسمی منتشر کرد؟

دلیل انتشار اطلاعات شرکت در روزنامه رسمی این است که به افرادی که ذی نفع شرکت هستند و همینطور تمام افراد جامعه در مورد شرکت مربوطه اطلاع رسانی شود. به دلیل این که اطلاع رسانی باید کاملا صحیح و بدون اشتباه باشد اطلاعاتی که به روزنامه رسمی داده می شود باید کاملا واضح و حقیقی باشد. تمام اطلاعاتی که باید در اختیار روزنامه رسمی قرار داد از این قرارند:

  • نام شرکت و قالب آن
  • موضوعی که شرکت در آن فعالیت دارد
  • آدرس دقیق شرکت و مرکز فعالیت آن
  • شماره ثبت شرکت
  • تاریخی که شرکت ثبت شده است.
  • ارائه نام مدیر عامل و دیگر اعضای هیئت مدیره و همچنین سمتی که در آن مشغول فعالیت می باشند.
  • سرمایه ای که در شرکت موجود می باشد.
  • اگر قالب شرکت به صورت تضامنی، مختلط سهامی یا مختلط غیر سهامی باشد ذکر نام تمام شرکای ضامن الزامی می باشد.
  • ذکر مدت زمانی که شرکت در حال فعالیت است الزامی می باشد. همچنین محدود یا نامحدود بودن زمان فعالیت شرکت در روزنامه رسمی باید بیان شود.

در برخی موارد ممکن است که مقدار سرمایه ای که در شرکت موجود است تغییر کند و افزایش یا کاهش داشته باشد در این صورت نیاز است که این تغییر را به اطلاع روزنامه رسمی کشور رساند و تغییر مورد نظر را مجددا در روزنامه چاپ نمود. همچنین با تغییر اعضای شرکت یا اضافه شدن فردی جدید نیز اطلاع رسانی در روزنامه رسمی باید صورت پذیرد.

بیشتر بخوانید!
اقامتگاه شرکت تجارتی

در تمام کشورهای جهان قبل از ثبت برند استعلام روزنامه رسمی مورد نیاز است تا از مشابه نبودن نام شرکت اطمینان حاصل کرد و بتوان تاییدیه از مرجع ثبتی را اخذ نمود . اما برای این که در هنگام ثبت برند مشکل تشابه و یا هر نوع مشکل دیگر پیش نیاید لازم است که به نکاتی مانند فارسی بودن نام، تلفظ راحت آن، دارا بودن قابلیت پشتیبانی و حمایت قانونی و ثبت و پیروی کردن از قوانین جمهوری اسلامی توجه نمود.

نحوه استعلام برند از روزنامه رسمی:

برای اطمینان از این که نام برند انتخابی شما قبلا در جایی ثبت نشده باشد و تکراری نباشد می توانید به سامانه www.rrk.ir که سایت روزنامه رسمی کشور می باشد مراجعه کنید. پس از مراجعه به سایت به قسمت آگهی های قانونی بروید و در قسمت جست و جو برند انتخابی خود را وارد کنید و پس از استعلام آن در صورتی که نام تکراری یا مشابه وجود داشته باشد سیستم برای شما نشان خواهد داد. در این صورت باید نام برند انتخابی خود را عوض کنید و دوباره آن را استعلام نمایید. در هنگام ثبت شرکت نیز برای تکراری نبودن نام شرکت باید از این طریق از مشابهت و غیر تکراری آن اطمینان حاصل کنید. اما روش دیگری نیز برای استعلام برند وجود دارد که از طریق سامانه اداره مالکیت صنعتی می باشد. برای استعلام از طریق این سامانه باید وارد سایت www.iripo.ir شوید و نام برند مورد نظر خود را استعلام نمایید.

استعلام روزنامه رسمی مزایایی دارد که می توان به صرفه جویی در زمان و هزینه، مطلع شدن از برندهایی که توسط رقبا به ثبت رسیده است و مطمئن شدن از برند انتخابی خود اشاره کرد.

نکته: اگر متوجه شدید که شخصی حقیقی یا حقوقی با برند شما در حال فعالیت است و برندی مشابه شما دارد می توانید با پیگیری کردن از طریق مراجع قانونی فعالیت آن شخص را متوقف کرده و درخواست جریمه و خسارت نمایید.

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵٫ بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید! ۴

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *