کدفراگیر چیست؟

 

اتباع و شرکتهای خارجی برای ثبت نام در سامانه های سازمان امور مالیاتی کشور باید دارای کد فراگیر باشند. این کد همانند شماره ملی می باشد. برای ثبت اطلاعات و دریافت کد فراگیر باید وارد سامانه tax.gov.ir شده و از صفحه ویژه کد فراگیر استفاده نمایید.در قسمت زیر شما را با چگونگی دریافت کد فراگیر آشنا می کنیم.

 

 

چگونگی دریافت کد فراگیر

 

همان طور که مودیان سازمان مالیاتی ایرانی در معاملاتشان از شناسه ملی و کد اقتصادی استفاده می کنند مودیان مالیاتی خارجی هم باید شناسه یا کدی را به طرف حساب هایشان ارائه دهند .سازمان امور مالیاتی برای انجام این کار کد اتباع خارجی را اختصاص داده .مودیان مالیاتی خارجی می توانند از پنجره (استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی) ثبت نام مربوطه را انجام بدهند و پس از هفت روز کد رو دریافت کنند. در این جا قصد داریم نحوه دریافت کد فراگیر را آموزش دهیم :

به سامانه مراجعه کرده و روی گزینه (استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی )کلیک کرده همان طور که در صحفه دقت کنید اطلاعات مربوطه مشاهده می شود اگر احتیاج به راهنمای بیشتر دارید روی (اینجا) کلیک کنید  برای انجام این کار وارد سامانه ثبت نام کد فراگیر ویژه اتباع خارجی شده همان طور که مشاهده می شود پنجره برای شما باز شده اطلاعات مربوطه وجود داره ، مدارک مهم و لازم پاسپورت شخص حقیقی است که اطلاعات مربوط به پاسپورت در این سامانه باید ثبت شود و خیلی باید دقت کنید روی وارد کردن اطلاعات که دقیقا مثل پاسپورت باشد، اطلاعاتی مثل نام ،نام خانوادگی ،نام پدر ، شماره پاسپورت وقتی تمامی این موارد رو ثبت کردید بعد از آن نوبت به آپلود کردن تصویر پاسپورت است(تذکر:چنانچه کیفیت تصویر ارسالی بد بوده و اطلاعات پاسپورت خوانا نباشد ثبت نام شما مردود شده و باید مجددا تصویر جدید ثبت نام انجام دهید . دقت نمایید که حداکثر حجم فایل باید ۱۰۰ کیلو بایت باشد ،برای این منظور از نرم افزار گرافیکی استفاده نمایید.)

بعد از وارد کردن تصویر پاسپورت ، اگر شما نماینده مودی مالیاتی هستید باید اطلاعات مالیاتی مربوط به خودتون رو وارد کنید . در صورتی که مودی مالیاتی خارجی حقیقی باشد  و خودش ثبت نام را انجام می دهد ،اداره کل مالیاتی ،شماره واحد مالیاتی و کلاس پرونده مالیاتی اش را ثبت کند و بعد از انجام این فرآیند شما کد رهگیری دریافت می کنید و از طریق آن متوجه می شوید که کد رهگیری اتان صادر شده است یا خیر.

توجه:برای آگاهی از صدور کد فراگیرتون وارد گزینه ی (رهگیری کد فراگیر اتباع خارجی و یا شرکتهای خارجی) بشوید و پنجره مربوطه باز شده در قسمت تایپ شما باید شخص حقیقی یا شرکت را انتخاب می کنید ، کدتان را وارد کرده و دکمه تأیید را بزنید و وضعیت کد فراگیر برای شما نمایش داده می شود.

بیشتر بخوانید!
تبدیل سهام عادی به سهام ممتاز

 

سوالات پر تکرار در مورد چگونگی دریافت کد فراگیر

 

اطلاعات خود را در ثبت نام کدفراگیر به اشتباه وارد نموده ام، اما کدفراگیر دریافت کرده ام، آیا امکان ویرایش وجود دارد؟

متاسفانه در صورت وجود اشتباه در اطلاعات اولیه امکان تغییر اطلاعات بسیار مشکل خواهد بود. برای اینکار مجدد با اطلاعات صحیح ثبت نام کدفراگیر را انجام دهید.

 

اتباع خارجی به منظور دریافت کد فراگیر چه اقدامی می بایست انجام دهند؟

اتباع خارجی جهت دریافت کد فراگیر باید به سامانه ی اصلی سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس tax.gov.ir مراجعه نمایند و در قسمت اطلاعات مالیاتی مرتبط، روی استعلام و اخذ کد فراگیر اتباع خارجی کلیک نمایند. سپس در صفحه ی باز شده، در قسمت لینکهای مرتبط برای دریافت کدفراگیر اتباع خارجی حقیقی، روی سامانه ثبت نام کد فراگیر ویژه اتباع خارجی، و برای دریافت کد فراگیر برای اتباع خارجی حقوقی روی سامانه ثبت نام کد فراگیر ویژه شرکت های خارجی کلیک نمایند. در صفحه ی وارد شده، پس از ورود و ثبت اطلاعات مورد نیاز، کدی به عنوان کد پیگیری به مودی داده می شود. دقت شود، این کد، کد فراگیر شما نیست. از این کد پیگیری، جهت پیگیری صدور کد فراگیر خود در مراجعات بعد باید استفاده نمایید به همین خاطر این کد رهگیری را در جای امنی یادداشت نمایید.

تذکر مهم: سامانه صدور شماره فراگیر در سایت سازمان امور مالیاتی تنها ویژه مودیان مالیاتی که پرونده مالیاتی دارند، می باشد. برای سایر افراد از جمله افرادی که نیاز به کد فراگیر جهت ارسال لیست حقوق دارند ابزاری در سایت ثبت شرکتها به آدرس http://ssaa.ir وجود دارد.

آیا اتباع خارجی که کارت آزمایش دارند به منظور ثبت نام شماره اقتصادی نیاز به دریافت کد فراگیر دارند؟

اتباع خارجی که کارت آمایش دارند برای ثبت نام شماره اقتصادی، نیازی به دریافت کد فراگیر ندارند و می توانند از عدد ۸ رقمی که در قسمت زیر بارکد روی کارت آمایش آنها درج گردیده به عنوان کدفراگیر استفاده نمایند.

 

 

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز ۳٫۷ / ۵٫ بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید! ۳

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *