ثبت شرکت در تهران

یکی از موارد مهم در ثبت شرکتها ، ثبت شرکت در تهران می باشد از آنجا که شهر تهران پایتخت سیاسی ایران است و حجم وسیع و گسترده ای از تجارت در این شهر است لذا فعالیت عمده بخش های مختلف اقتصادی ، تجارتی ، صنعتی ، خدماتی و غیره در شهر تهران صورت می گیرد لذا ثبت شرکتها از اهمیت بالایی برخورداراست و ادامه فعالیت و حیات هر شرکتی که در تهران ثبت می شود ، مربوط به ثبت آن در مرجع ثبت شرکتها است از این رو مسئله ثبت شرکت بعد از تاسیس آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

مرجع ثبت شرکت در تهران

طبق ماده ۲  نظامنامه راجع به مواد ۱۹۶ و ۱۹۷و ۱۹۹ قانون تجارت ،مصوب ۱۳۱۱ شرکتهای تجاری ، باید در تهران در دایره ثبت شرکتها در اداره اسناد مرکز اصلی شرکت به ثبت برسند. طبق تبصره ماده ۲ قانون مذکور ، در نقاطی که اداره یا دایره یا شعبه اسناد نباشد ، ثبت در دفتر اسناد رسمی و اگر دفتر اسناد رسمی هم نباشد ثبت در دفتر محکمه ابتدایی یا صلحیه با رعایت ترتیب کافی خواهد بود ، لیکن شرکت باید در ظرف سه ماه از تاریخ تاسیس اداره یا دائره یا شعبه اسناد در آن محل خود را در دفتر اسناد به ثبت برساند.متعاقبا با تصویب طرح آیین نامه ثبت شرکتها در سال ۱۳۴۰ طبق ماده ۵ قانون مزبور اداره ثبت شرکتها در تهران ثبت در ثبت شرکتنامه قائم نامه دفترخانه های اسناد رسمی شدند و از آن تاریخ به بعد ، ثبت شرکتها فقط در اداره ثبت شرکت در تهران صورت می گیرد.

اداره کل ثبت شرکت در تهران

همان گونه که گفتیم وظیفه ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری در تهران با ادره ثبت شرکتها که وابسته به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است می باشد. لازم به ذکر است تا سال ۱۳۸۶ نام اداره((اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی )) بود ولی طبق ماده ۱ اصلاحیه آیین نامه ثبت شرکتها مصوب ۱۳۸۷ نام اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به دو اداره ((اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری )) و ((اداره کل مالکیت صنعتی )) تبدیل شد و بدین ترتیب این دو اداره از هم جدا و هر کدام دارای وظایف جداگانه ای دارند.

وظایف ادره کل ثبت شرکت در تهران

همان طور که گفته وظایف ادره کل ثبت شرکت در تهران  و موسات غیر تجاری طبق ماده ۲ طرح اصلاحی است که عبارت است از :

بیشتر بخوانید!
تغییر نام شرکت با مسئولیت محدود از چه طریقی امکان پذیر است؟

الف)ثبت شرکتهای تجاری و موسسات غیر تجارتی ایرانی در تهران و حوزه تهران و تغییرات بعدی آن

ب)ثبت دفتر تجارتی و غیر تجارتی در تهران و حوزه تهران

ج)پلمپ دفاتر تجارتی و غیر تجارتی در تهران و حوزه تهران

د)ثبت شعبه یا نمایندگی شرکتهای خارجی در ایران و تغییرات بعدی آن

ه)موسسات غیر تجاری در ایران

و)تعیین نام شرکتهای خارجی و موسسات غیر تجارتی در شرف ثبت سراسر کشور.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در تهران :

۱)تکمیل دو نسخه تقاضانامه موسسات غیر تجاری

۲)تکمیل دو نسخه اساسنامه موسسات غیر تجاری

۳)کپی شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیأت مدیره و شرکاء(در دفاتر اسناد رسمی )

۴)کپی کارت ملی برابر اصل شده تمامی اعضای هیأت مدیره و شرکاء(در دفاتر اسناد رسمی)

۵)در صورتی که اعضای هیأت مدیره یا سهامداران حقوقی باشند ، ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی شخصی حقوقی و نامه معرفی نماینده (در سربرگ شرکت) و کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی .

۶)ارائه اصل وکالتنامه یا کپی برابر اصل وکالتنامه

۷)اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم نامه

۸)ارائه گواهی عدم سوء پیشینه  کلیه اعضا(مراکز پلیس+۱۰)

مراحل ثبت شرکت در تهران:

* به آدرس اینترنتی ثبت شرکتها به آدرس مراجعه کرده و درخواست خود را اعلام و با تکمیل مدارک و اطلاعات وارد گام بعدی شوید.

* بعد از سپری کردن مراحل بالا ، در این قسمت مسئول حقوقی ثبت شرکتها ، به مدارک و اطلاعات ارسال شده شما می پردازد .در این صورت سه حالت پیش می آید:

۱)رد پرونده

۲)اقص بودن پرونده

۳)صدور آگهی

اگر در مراحل اول و دوم به مشکل برخوردید باید اقدام به رفع نقص مدارک و مستندات بپردازید تا به مرحله سوم یعنی صدور آگهی برسید ، در این صورت درخواست شما توسط کارشناسان حقوقی اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری در تهران موافقت شده و میتوان به صدور آگهی اقدام کرد.در گام نهایی با مراجعه به سایت روزنامه رسمی شرکت و پس از پرداخت هزینه ها میتوان آگهی تأسیس خود را در روزنامه رسمی کل کشور درج کنید.

ثبت شرکت در تهران و انجام خدمات ثبتی را به مشاوران ما در موسسه حقوقی های ثبت بسپارید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *