ثبت شرکت در منطقه آزاد

یکی از مزیتهای ثبت شرکت در منطقه آزاد معافیت های مالیاتی بین ۱۵ الی ۲۰ سال بسته به فعالیت و تخصص وی در منطقه آزاد تجاری-صنعتی است.هم چنین با ثبت شرکت در منطقه آزاد می توانید از معافیتهای گمرگی بهره مند شوید.

تعریف منطقه آزاد

منطقه آزاد با توجه به تعاریف بین المللی ، منطقه آزاد محدوده حراست شده بندری و غیر بندری است که از شمول برخی از مقررات جاری کشور متبوع و با بهره گیری از مزایایی نظیر معافیت های مالیاتی ، بخشودگی سود و عوارض گمرکی ،عدم وجود تشریفات زاید ارزی ، اداری و مقررات دست و پاگیر و همچنین سهولت و تسریع در فرآیند های صادرات و واردات با جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه کشور کمک می کند.اما طبق تعریف سازمام ملل متحد از مناطق آزاد به عنوان ((محرکه)) در جهت تشویق صادرات تلقی می گردد. همچنین در برداشت جدیدی از مناطق آزاد که به منطقه آزاد پردازش صادرات معروف است به ناحیه صنعتی ویژه ای در خارج از مرز گمرکی تولیداتش جهت گیری صادراتی دارند ، گفته میشود. فلسفه این اصطلاح را می توان در تغییر استراتژی واردات به استراتژی صادرات دانست . همچنین مناطق ویژه تجاری صنعتی را میتوان به صورت زیر تعریف کرد:((به محدوده جغرافیایی مشخص که قوانین گمرکی محدوده گمرکی کشور در آن اجرا نمی شود و به منظور تسهیل در امر واردات و صادرات کالا و حمایت از صنعت داخلی کشور و همچنین جذب فناوری های نوین در امر تولید و توسعه منطقه ای در گمرک ها و نقاط مرزی کشور ایجاد میشود را مناطق آزاد تجاری می نامند.

ثبت شرکت مناطق آزادی تجاری در ایران

بعد از تصویب قانون ((چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری –صنعتی جمهوری اسلامی ایران )) توسط مجلس در شهریور ۱۳۷۲ کلیه امور این مناطق خصوصا در رابطه با فعالیتهای اقتصادی ،امور گمرکی و بازرگانی و به تبع آن امور اشتغال ،بیمه ،تردد و غیره ،تابع قوانین و مقررات خاصی قرار گرفت .

در قانون مزبور سه منطقه کیش ،قشم و چابهار به عنوان منطقه آزاد پیش بینی شده بود اما از سال ۱۳۸۲ به بعد مناطق متععدی از جمله آبادان ،خرمشهر ،جلفا و بندر انزلی نیز به عنوان منطقه آزاد تعیین شدند.

اما مناطق آزاد مهم و مجود در ایران شامل :۱-منطقا آزاد کیش ۲-منطقه آزاد قشم ۳-منطقه آزاد چابهار ۴-منطقه آزاد ارس ۵-منطقه آزاد انزلی ۶-منطقه آزاد اروند ۷-منطقه آزاد ماکو۸-منطقه آزاد سلفچگان

مرجع ثبت شرکتها در مناطق آزاد تجاری-صنعتی

طبق ماده ۲ ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی در مناطق آزاد تجاری –صنعتی ،سازمان هرمنطقه به منظور انجام امور ثبتی شرکتها و مالکیت های صنعتی و معنوی در آن منطقه واحدی را به نام ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تأسیس می کند و طبق ماده ۳ قانون تجارت وظایف واحدهای ثبتی به شرح زیر است:

بیشتر بخوانید!
ثبت برند در اصفهان و مراحل دریافت یک برند در شهر اصفهان

۱)ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری ایرانی و خارجی

۲)ثبت علایم و اسامی تجاری و صنعتی

۳)ثبت احتراعات و اشکال و ترسیمات صنعتی

۴)ثبت دفاتر تجاری بازرگانان

۵)پلمپ دفار تجاری بازرگانان

۶)ثبت بانکها و موسسات اعتباری با رعایت آیین نامه اجرایی عملیات پولی و بانکی در مناطق آزاد

۷)ثبت شرکتها طبق مقررات حاکم در مناطق آزاد

طبق قانون ۵  ، انواع شرکتها و موسسات غیر تجاری ذکر شده در قانون تجارت و سایر قوانین ایران میتوانند در واحد ثبتی منطقه (منطقه آزاد تجاری –صنعتی ) به ثبت برسند مشروط بر آنکه موضوع فعالیت آنها قانونی باشد.در هرحال تأسیس و فعالیت شرکتها تحت قوانین قانون تجارت امکان پذیر است.

مزایای ثبت شرکت در منطقه آزاد

۱)معافیت های مالیاتی بین ۱۵ الی ۲۰ سال بسته به فعالیت و تخصصو وی در منطقه آزاد تجاری-صنعتی

۲)معافیتهای گمرکی اعم از از صادرات و واردات

۳)بهره مندی از امکانات و خدمات بانکی در صورت ثبت شرکت در منطقه آزاد

۴)عدم محدودیت معاملات ارزی

۵)تسهیلات در خدمات پولی و بانکی

۶)انجام هرگونه معاملات در صنعت پتروشیمی و هم چنین مجوز فعالیت در عرصه ی ((اوراق بهادر))

۷)هر فرد خارجی و غیر ایرانی میتواند بدون داشتن ویزا و روادید فقط در صورت ثبت شرکت در مناطق آزاد در کشور ایران ورود و خروج داشته باشد.

۸)عدم پرداخت زیاد گمرک در جهت ورود و خروج کالاها و عدم پرداخت عوارض آن

۹)شرایط و مقررات ساده کار و دسترسی نیروی کار ماهر

 

 

 

اسناد و مدارک لازم برای ثبت شرکت در مناطق آزاد

به موجب ماده ۷ قانون فوق ،ثبت شرکت و موسسه در مناطق آزاد از جمله(منطقه آزاد کیش –قشم-چابهار-ارس-انزلی-اروند-ماکو) با ارائه مدارک و اسناد زیر به واحد ثبتی منطقه به عمل خواهد آمد، مدارک لازم برای ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری شامل:

۱)اظهارنامه ثبت

۲)اساسنامه شرکت

۳)صورتجلسه مجمع عمومی موسسین

۴)صورت جلسه اولین جلسه هیئت مدیره

۵)گواهی بانکی یکی از بانک های منطقه مبنی بر واریز حداق از ۳۵% از سرمایه نقدی

۶)مجوز فعالیت در منطقه که توسط سازمان صادر شده باشد.

۷)ارائه عدم سوء پیشینه (پلیس +۱۰)

 

لطفا به این مقاله رای بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *